korede korona
10.05.2020

Corona virüs Kuzey Kore'ye hiç uğramadı mı?


Kuzey Kore, komşusu Çin’den başlayıp tüm dünyaya yayılan ve neredeyse 1 milyon insana bulaşan Corona virüsten neredeyse hiç etkilenmedi. Kuzey Kore bir politika mı uyguluyor yoksa gerçekten Corona virüsten bir kişi bile etkilenmedi mi? Tüm dünya bununla mücadele ederken Kuzey Kore nasıl oldu da bu durumdan hiç etkilenmedi ya da hiçbir şey olmamış gibi davranıyor. Gelin, tüm bu soruları birlikte yorumlayalıım...

Corona virüs Kuzey Kore'ye hiç uğramadı mı?

Tek bir kişi bile enfekte olmadı!

Tek bir kişi bile enfekte olmadı!

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore salgın hastalıklarla mücadele merkezinden Pak Myong-su, salgının en başından bu yana alınan önlemlerin başarılı olduğunu belirtti. Pak, “Ülkede şimdiye kadar tek bir kişi bile yeni tip Corona virüsle enfekte olmadı” dedi.

Bunu üzerine yorumlar gecikmedi ve Alman Konrad Adenauer Vakfi'nın Güney Kore'deki temsilcisi Stefan Samsa, "Kuzey Kore'nin en büyük ticari ortağı Çin. Çin'de Corona virüs görüldüğü dönemde de ticaret devam etti ve mal giriş çıkışları oldu. Bu durumda virüsün Kuzey Kore'de görülmemesi imkânsız" dedi. Açıkçası ben bu görüşe çok katılıyorum bu durumun gerçekleşmemiş olması virüsten ancak önceden haberlerinin olmasıyla mümkün olabilir diyorum. Sonuçta komşu komşunun külüne de virüsüne de muhtaç. İlişkilerin bu kadar sıcak olması halinde Kuzey Kore'nin etkilenmemiş olması pek olası bir durum değil.

"Önceden önlem aldık" diyollağ

Kuzey Kore, Çin’de Corona virüsün çıkmasıyla önlem almaya başlamış ve Kuzey Kore sınırlarını hemen kapatmış ve katı tedbirleri çoktaaan hayata geçirmiş bile. Ardından ülkeye gelen herkesi zorunlu olarak bir ay boyunca karantinaya almışlar.

Salgın hastalıklarla mücadele merkezi çalışanı Pak Myong-su, “Sağlık kontrolleri yapma, ülkeye gelen tüm personeli karantinaya alma ve tüm ürünleri iyice dezenfekte etmenin yanı sıra sınırlarımızı kapatıp tüm deniz ve hava ulaşımını kısıtlamak gibi önleyici ve bilimsel tedbirler uyguladık” ifadelerini de kullanmış. Rusya'nın Corona virüs politikasını incelerken gördüğümüz şeylerin benzerini Kuzey Kore'de de görüyoruz aslında. Önceden tedbir ve tehlikeyi hissetmek!

Kuzey Kore'nin açıklamaları inandırıcı bulunmuyor

Kuzey Kore'nin açıklamaları inandırıcı bulunmuyor

Uluslararası kamuoyu Kuzey Kore’nin bu açıklamalarını doğrusu pek inandırıcı bulmuyor. Güney Kore’de görevli ABD’li General Robert Abrams, Kuzey Kore'de doğrulanmış Corona virüs vakaları bulunduğundan son derece emin olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a mektup göndererek salgınla mücadelede işbirliği teklif ettiği belirtilmişti. Şimdi bu iki bilgiyi birleştirirsek ortaya "Kuzey Kore'de vakalar var ve bunu bir tek ABD mi biliyor?" sorusu çıkıyor. Kuzey Kore’nin sağlık sisteminin, uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle ‘güçlü olmadığı’ da savunuluyor. Bu doğrultuda yaşanan herhangi bir vakada olası sonuçlar çok ağır olabilir.

Trump'tan Kuzey Kore'ye romantik Corona virüs mektubu

Trump'tan Kuzey Kore'ye romantik Corona virüs mektubu

Kim Jong-un'a iş birliği teklif eden ABD Başkanı, iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi. Mektup şimdiye kadar hiçbir vaka açıklamayan Kuzey Kore tarafından memnuniyetle karşılandı. Trump'ın bu adımının Pyongyang yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Yapılan haberlerde, mektubun liderler arasındaki kararlı ilişkinin güzel bir örneği olduğu ancak bunun iki ülke ilişkileri açısından olumlu yorumlanmasında acele edilmemesi gerektiği ifade edildi. Eee Kuzey Kore bu, tabii ki ayağını yorganına göre uzatacak... Beyaz Saray ise henüz konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Corona virüse meydan okuyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Corona virüse meydan okuyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Corona virüse karşın askeri tatbikat düzenleyerek Batı'yı heyecanlandırdı. Naptınız ya virüse savaş mı açtınız? Yok yok öyle bir şey değil... Kim Jong Un, tatbikatta yanındaki askerlerin aksine maske takmayarak gösteri yapmış sadece.

Fotoğraflar uluslararası basında "Kim, Corona virüse meydan okuyor" olarak yorumlansa da bence bu oldukça sorumsuzca. Ülkenin resmi haber ajansı KCNA'nın servis ettiği fotoğrafta, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, henüz virüsle bağlantılı ölüm açıklamayan ülkesinde etrafındaki 6 askerin aksine yine maske takmadan görüntülendiği ortaya çıktı.

Corona virüs etkisini o kadar hızlı gösterdi ki  İngiltere Başkanın'dan Prens Charles'a herkes Corona virüsle mücadele ediyor açıkçası, bu süreçte "Bana bir şey olmaz"cıları anlamakta zorlanıyorum!

Sır gibi saklanıyor mu?

Sır gibi saklanıyor mu?

Eee tabi çok gecikmedi ve Kuzey Kore'nin bir şeyler sakladığı yorumları yapılmaya başlandı. Yorumlar bilin bakalım nereden geldi? Tabi ki Güney Kore!

Güney Kore haber sitesi DailyNK, Çin sınırında görevli 3 Kuzey Kore askerinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.  Askerlerin yüksek ateş ve solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdiği bilgisi verildi. Askerlerin yaşamını yitidiği sınırdaki nöbet kulesi kapatıldığı ve bu vakadan haberdar olan komutan ve doktorlardan sessiz kalınmaları istendiği bilgisi verildi. Bunun üzerine askerlerin ölüm sebeplerinin zatürreden kaynaklandığı iletildi.

Kuzey Kore'de neler oluyor?

Kuzey Kore'de neler oluyor?

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Corona virüsü vakalarını saklama gerekçesi ise halkın paniğe neden olmasını engellemek ve virüsün ülkede görülmemesini rejimin başarısı olarak lanse etmek olarak olduğu söyleniyor.

Muhtemel mi? Bence muhtemel... Bunu yanı sıra Kuzey Kore'nin henüz dünya uyurken çoktaaan önlemlerini aldığı söyleniyor. Ocak ayı sonunda turistlerin Kuzey Kore'ye girişi engelledi. Kuzey Kore, uçak ve tren seferlerini durdurdu. Kuzey Kore'de bulunan yabancı diplomatlar ev hapsinde tutuldu ve güvenli ortam sağlandıktan sonra ülkelerine gönderildiler. Resmi olarak Kuzey Kore'ye giriş ve çıkışlar yasaklandı. Okullar ve üniversiteler kapatıldı.

Tüm bunların yanı sıra, Kuzey Kore ile bağlantılı olan uzmanlar ise Sağlık Bakanlığı çalışanlarından virüse yakalananların olduğunu iddia ediyor. Rejimin Çin'den tıbbi maske, eldiven ve koruyu elbise talep ettiği ifade ediliyor. Rejimin yabancı ülkelerden Corona virüs test kiti talebinde de bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca devletin Corona virüsle ilgili alınacak önlemlerin yazıldığı el kitapçığı hazırlatarak insanları bilinçlendirmeye çalıştığı da söylenenler arasında.

Şimdi insan merak ediyor, gerçek nedir? Tüm önlemler işe yaradı ve kimsenin canı yanmadı mı? Yoksa bu da Kuzey Kore'nin uyguladığı stratejilerden biri mi?

Köy yanarken...

Köy yanarken...

Ortalık karışmış her gün binlerce insan ölüyor tüm ülkeler seferber olmuş bilin bakalım Kuzey Kore ne yapıyor? Füze denemesi!

Geçtiğimiz günlerde 'kısa menzilli füze denemesi' yapmış... Yonhap ajansının Güney Kore ordusuna dayandırdığı habere göre, Kuzey Kore'nin Wonsan kentinden fırlattığı iki kısa menzilli balistik füze, maksimum 50 kilometre irtifada 410 kilometre yol aldıktan sonra denize düştü.

Güney Kore, tüm dünya yeni tip Corona virüsün yol açtığı zorluklarla uğraşırken Kuzey Kore'nin bu askeri eyleminin çok yakışıksız olduğunu açıkladı.
 Kuzey Kore'ye derhal bu tür faaliyetlerine son vermesi çağrısında bulunsa da Kim Jong-un bu tür faaliyetlerin sık sık yapılması konusunda ordusuna emir verdi. 

Ne desek boş...

Ne desek boş...

Şimdi biz ne desek boş ne kadar sorgulasak anlamsız açıkçası. Biz eleştirmeye salgını önceden raporlayan Almanya ile mi başlasak hiçbir sorun yokmuş gibi davranan Rusya'dan mı yoksa bütün köy yanarken füze denemesi yapmakla meşgul olan Kuzey Kore ile mi bilemedim doğrusu...

Yapabildiğim tek çıkarım, özellikle yakın komşusu ve ticari ilişkiler yürüttüğü Çin'den bu virüs tüm dünyaya yayılırken Kuzey Kore'yi de etkileyebilmiş olması gerçeği. Yine de bazı ülkelerin 'kol kırılır yen içinde kalır' politikalarını zaman zaman doğrusu bulsam da o zamanın bu zaman olmadığı apaçık ortada. Söz konusu insan sağlığıysa tüm planlar bir süreliğine rafa kaldırılmalı...

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.